לראשונה: שריון מקום לנשים ברשימת התנועה האסלאמית לכנסת 


עם סיום הכנס השנתי ה- 19 של הפלג הדרומי שלה, הודיעה לראשונה התנועה האסלאמית על שריון מקומות לנשים בכל דרגי התנועה, במועצה הארצית וההנהלה הכללית וגם תפקידים פוליטיים. ועוד -  הוחלט כי החל מהבחירות הבאות, ישובצו נשים גם ברשימת התנועה לכנסת.

באירוע, שהתקיים בכפר קאסם וסוקר באתר ערביי 48 בלטה נוכחות מרשימה של נשים, כפי שלא נראתה בעבר באירועים מסוג זה. עוד הוארכה כהונתו של השיח' חמאד אבו דעאבס, לקדנציה שלישית ואחרונה ולראשות הכנס הכללי נבחר ע'אזי עיסא.

הרוח החדשה בתנועה האסלאמית הכתה גלים בתקשורת הערבית, כמו ערוץ הלא, שראיינו את נאילה עוואד, מנהלת עמותת "נשים נגד אלימות" על שילוב נשים בפוליטיקה. לדברי עוואד יש חשיבות רבה גם לשילוב נשים ברשימות המתמודדות בבחירות לרשויות המקומיות שייערכו בסוף השנה
 **************** טמרה אירחה את אירוע "היום הבינלאומי לזכויות הפלסטינים בישראל"

החברה הערבית ציינה בתאריך 30.1.2018 את היום הבינלאומי לזכויות הפלסטינים בישראל, זו השנה השלישית ברציפות, יוזמת ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים. האירוע המרכזי התקיים בעיר טמרה בהשתתפות מאות אנשים, בהם נבחרי ציבור. אירועים נוספים התקיימו במקביל התקיימו בשכם, עזה וביירות.

בעיתון פנורמה  הקדישו עמוד שלם לסיקור האירועים. מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב, הדגיש בנאומו את החיבור של הפלסטינים למקום ואת זכות השיבה: "הציבור הערבי הוא ככל העמים ומתאפיין במגוון דעות ועמדות. אך כולנו מאוחדים נגד המדיניות הגזענית והמפלה. בשנת 1948 החזקנו ב- 80% מאדמות המדינה, היום רק ב- 3% ואין לנו קרקעות לבנייה" .

עוד נשאו דברים בטקס: השיח' מוחמד חסין, המופתי של מסגד אלאקצא, השיח' עמאל חטיב ואחרים. הדוברים התייחסו בין השאר להצהרת טראמפ בעניין ירושלים, למעמדו של הציבור הערבי אזרחי המדינה וליחס המדינה לנבחרי הציבור הערבים. ***************

 

  

ורוד אבו עאבד: נהגת האמבולנס הבדואית הראשונה 

 

תכירו את ורוד אבו עאבד, בת 26 מרהט. צעירה בדואית שסיימה לאחרונה בהצלחה קורס חובשים של מגן דוד אדום והפכה לחובשת ונהגת האמבולנס הבדואית הראשונה בנגב.

בתקשורת הערבית בארץ התפרסמו כתבות רבות על ההישג המרשים. בכתבה שהתפרסמה באתר אלסינארה צוין כי ורוד זכתה לתמיכה רחבה מאוד בקרב גולשי הרשתות החברתיות וכי גם בני משפחתה של ורוד הביעו תמיכה בבתם ובבחירתה המקצועית המסייעת לתושבי הנגב והאזור.

ורוד מתחילה בימים אלה את עבודתה בחובשת ונהגת אמבולנס בתחנת רהט. 


***********הרכש החדש של נבחרת הכדורגל של ישראל לנערות - ליקאא ג'בארין מאום אלפחם !

 

לראשונה בתולדות אום אלפחם, התקבלה הנערה ליקאא סאמי ג'בארין (12), לנבחרת ישראל בכדורגל. סאלח מועטי, כתב האתר פאנט ראיין אותה ביחד עם אמה סניורה ג'בארין לכתבה גדולה עבור מדור הספורט של האתר.

אמה של ליקאא, שלומדת בביה"ס דו לשוני, ערבי - יהודי, גשר על הוואדי, סיפרה כי היא אוהבת לצפות במשחקי כדורגל עם אחיה ולהתעניין במשחק כבר מגיל צעיר. למרות פניות רבות מצד בני המשפחה למאמנים בעיר, לא אפשרו לה לשחק עם בנים. אולם, כשראה אותה מאמן קבוצת הכדורגל של ברקאי, בה מתאמן אחיה, קיבל אותה לקבוצה והיא משחקת בה כבר 6 שנים. האם סיפרה כי היא לא נותנת לביקורת של החברה באום אלפחם להשפיע עליה ועל עתיד בתה שרוצה להתפתח בתחום זה.

בזכות כשרונה ולאחר שהתאמנה שש שנים בברקאי, החלה ליקאא לשחק כחלוצה במכבי חדרה, אז קיבלה זימון לנבחרת ישראל לנערות בכדורגל, ביחד עם עוד נערות ערביות -  אך היא היחידה שהתקבלה.

ליקאא סיפרה כי היא שואפת להגיע לקבוצת ברצלונה לנשים ולהמשיך בדרך זו. 

****

עוד בכותרות

  

·       

-          המחנך שרף חסאן נבחר ליו"ר ועדת המעקב לענייני חינוך – אתר פאנט

-          דונלד תומאס, אסטרונאוט לשעבר של נאס"א מבקר בטייבה – עיתון פנורמה

-          רפיק חלבי: אני חושב להתפטר מתפקידי מראשות המעוצה של דלית אלכרמל - פאנט

-          מנכ"ל משרד החוץ נפגש עם 30 תלמידים ערבים במסגרת כנס שולחן עגול במטרה להכיר את התלמידים. אתר פאנט


באמצעות מערכת ניוזלטר ITnewsletter